Edvards Deming
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17

W. EDVARDS DEMING
(14.10.1900.-20.12.1993.)
1993.godine, osnovao je W.Edvards Deming Institut u Vašingtonu čiji je cilj bio podsticanje razumevanja i daljeg razvoja Demingovog sistema Potpunog sagledavanja, kako bi se unapredila razmena, prosperitet i mir.
1927.godine, Deming upoznaje Valtera Ševarta iz Bell-ove telefonske laboratorije, u čijem radu je pronašao značajnu inspiraciju koja je rezultirala Demingovom teorijom upravljanja. Deming je shvatio da je teoriju bilo moguće primeniti ne samo u procesu prozvodnje, već i u samom procesu upravljanja. Ovaj zaključak mu je kasnije omogućio veliki uticaj na ekonomiju industrijalizovanog sveta.
Deming je razvio probne tehnike, prvi put primenjene 1940.godine, tokom popisa u SAD-u. Tokom II svetskog rata bio je član komiteta za tehničke intervencije. Radio je na sastavljanju Američkih ratnih standarda i učio radnike u ratnoj proizvodnji, raznim tehnikama. Statističke metode su bile široko primenjivane tokom II svetskog rata, ali se primena značajno smanjila par godina kasnije, kada je potražnja za američkim proizvodima porasla preko okeana.
1947.godine, Deming je učestvovao u planiranju Japanskog popisa. 1951.godine, savezničke snage su okupirale Japan pa je Deming zamoljen, od strane SAD vojske, da učestvuje u popisu. Dok je bio tamo, zahvaljujući svojoj ekspertizi iz tehnika za kontrolu kvaliteta i njegovim društvenim angažovanjima u Japanu, dobio je poziv od Japanskog Udruženja Naučnika i Inženjera (JUSE).
Članovi JUSE su izučili Ševartove tehnike, pa su kao deo napora za rekonstrukciju Jpana, tražili eksperta koji bi ih podučio statističkoj kontroli. 1950.godine, Deming je obučio na stotine inženjera, menadžera i studenata, kontroli statističkog procesa i konceptima kvaltieta. Održavao je i predavanja za top menadžment. Demingova poruka glvanim izvršiocima je bila: POBOLJŠANJE KVALITETA ĆE SMANJITI TROŠKOVE A U ISTO VREME POVEĆATI PRODUKTIVNOST I UČEŠĆE NA TRŽIŠTU.
Značajan broj proizvođača je masovno primenjivao njegove tehnike i time su postigli kvaliteti produktvnost. Poboljšan kvalitet u kombinaciji sa smanjenjem troškova, doveo je do povećane potražnje za Japanskim proizvodima na svetskom tržištu.
Deming je odbio da primi nagradu za svoj rad od strane Japana, pa je Upravni odbor JUSE ustanovio „Demingovu nagradu“, decembra 1950.godine, kako bi mu se odužili za njegovo ukazano prijateljstvo i naklonost. Demingova nagrada je, direktno ili indirektno, imala veliki uticaj na razvoj kontrole kvaliteta i kvalitet upravljanja u Japanu.
I pored velikog uspeha i priznanja u Japanu, u svojoj zemlji je bio prilično anoniman. 1980.godine, predstavljen je putem jednog dokumentarnog filma, nazvanog „Ako Japan može, zašto ne možemo mi?“, o porastu industrijskog nadmetanja između SAD i Japana. Kao rezultat emitovanja filma, zahtev za njegovima uslugama drastično je porastao, pa je nastavio da pruža konsultantske usluge širom sveta.
1982.godine, Deming izdaje knjigu „Kvalitet, Produktivnost i konkurentska pozicija“, koja je preimenovana u „Izlaz iz krize“ 1986.godine. Deming daje teoriju o menadžmentu zasnovanu na njegovih čuvenih 14 tačaka za menadžment. Pogrešno ili nepostojanje planiranja od strane menadžmenta vodi ka gubitku tržišta, a to dalje dovodi do otpuštanja zaposlenih. Menadžment se mora procenjivati ne samo po kvartalnom udelu, već i po inovativnim planovima za opstanak u biznisu, zaštitu investicija, za osiguranje budućih dividendi, i kako bi se obezbedilo više poslova kroz unapređenje proizvoda i usluga.
... 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!